SCHEDULE UPDATES FOR 2017
*** NOTE We are switching the order of the Hammer throws with Men throwing First at Noon.
*** Women's Hammer is scheduled for 2:15 but warmups will start as soon as Men's is complete.
*** Women's Discus will follow with in 20 Minutes of completion of W Hammer.
*** OR 4:30 which ever is later. Warmups can begin as soon as Hammer area is clear.

                Sioux City Relays 2017 - 4/21/2017 to 4/22/2017                

                                 Olsen Stadium                                 

                                Session Report                                 

 

                    Session: 1   Friday Night Field Events                     

                 Day 1 - Friday 4/21/2017 - Starts at 12:00 PM                 

 

  Starts at      Event                             Round    

============================================================

   12:00 PM #316 Men Hammer Throw UCO              Finals    

               NOTE: Men to throw first this year

    2:15 PM #315 Women Hammer Throw UCO            Finals    

    4:30 PM #302 Men Shot Put UCO                  Finals    

               Standard for measurement 43'

    4:30 PM #303 Women Discus Throw UCO            Finals    

               Standard for measurement 100'

               Will start 20 Min, after completion of W Hammer

               or 4:30 which ever is later

    4:30 PM #307 Women High Jump UCO               Finals    

    4:30 PM #313 Women Pole Vault UCO              Finals    

    4:30 PM #310 Men Triple Jump UCO               Finals    

    6:00 PM #308 Men High Jump UCO                 Finals    

    6:00 PM #309 Women Triple Jump UCO             Finals    

    6:30 PM #314 Men Pole Vault UCO                Finals    

 

                    Session: 2   Friday Night Track Events                     

                 Day 1 - Friday 4/21/2017 - Starts at 03:30 PM                 

 

  Starts at      Event                             Round    

============================================================

    3:30 PM #220 Women 5000 Meter Run UCO          Finals    

    4:00 PM #203 Women 100 Meter Hurdles UCO       Prelims   

    4:15 PM #204 Men 110 Meter Hurdles UCO         Prelims   

    4:30 PM #201 Women 100 Meter Dash UCO          Prelims   

    4:45 PM #202 Men 100 Meter Dash UCO            Prelims   

    5:05 PM  #73 Girls 4x200 Meter Relay 9th Grade Finals    

               4 turn stagger

    5:11 PM  #74 Boys 4x200 Meter Relay 9th Grade  Finals    

               4 turn stagger

    5:17 PM  #72 Girls 4x200 Meter Relay 8th Grade Finals    

    5:23 PM  #71 Boys 4x200 Meter Relay 8th Grade  Finals    

    5:29 PM  #69 Girls 4x200 Meter Relay 7th Grade Finals    

    5:35 PM  #70 Boys 4x200 Meter Relay 7th Grade  Finals    

    5:40 PM #214 Women 800 Meter Run UCO           Finals    

    5:55 PM #215 Men 800 Meter Run UCO             Finals    

    6:00 PM #502 Mixed Meter Shuttle Hurdle Infiel Finals    

    6:15 PM  #79 Girls 800 Meter Run 7th Grade     Finals    

    6:20 PM  #80 Boys 800 Meter Run 7th Grade      Finals    

    6:25 PM  #82 Girls 800 Meter Run 8th Grade     Finals    

    6:30 PM  #81 Boys 800 Meter Run 8th Grade      Finals    

    6:35 PM  #83 Girls 800 Meter Run 9th Grade     Finals    

    6:40 PM  #84 Boys 800 Meter Run 9th Grade      Finals    

    6:45 PM #207 Women 200 Meter Dash UCO          Finals    

    6:55 PM #208 Men 200 Meter Dash UCO            Finals    

    7:05 PM #212 Women 400 Meter Hurdles UCO       Finals    

    7:15 PM #213 Men 400 Meter Hurdles UCO         Finals    

    7:25 PM  #61 Girls 4x100 Meter Relay 6th Grade Finals    

               2 turn stagger

    7:29 PM  #62 Boys 4x100 Meter Relay 6th Grade  Finals    

               2 turn stagger

    7:33 PM  #63 Girls 4x100 Meter Relay 7th Grade Finals    

               2 turn stagger

    7:37 PM  #64 Boys 4x100 Meter Relay 7th Grade  Finals    

               2 turn stagger

    7:41 PM  #65 Girls 4x100 Meter Relay 8th Grade Finals    

               2 turn stagger

    7:45 PM  #66 Boys 4x100 Meter Relay 8th Grade  Finals    

               2 turn stagger

    7:49 PM  #67 Girls 4x100 Meter Relay 9th Grade Finals    

               2 turn stagger

    7:53 PM  #68 Boys 4x100 Meter Relay 9th Grade  Finals    

               2 turn stagger

    8:00 PM #210 Women 400 Meter Dash UCO          Finals    

    8:10 PM #211 Men 400 Meter Dash UCO            Finals    

    8:20 PM  #75 Girls 4x400 Meter Relay 8th Grade Finals    

    8:25 PM  #76 Boys 4x400 Meter Relay 8th Grade  Finals    

    8:30 PM  #77 Girls 4x400 Meter Relay 9th Grade Finals    

               3 turn stagger

    8:35 PM  #78 Boys 4x400 Meter Relay 9th Grade  Finals    

               3 turn stagger

    8:40 PM #223 Men 10000 Meter Run UCO           Finals    

    8:40 PM #222 Women 10000 Meter Run UCO         Finals    

 

                     Session: 3   Saturday AM Track Events                     

                Day 2 - Saturday 4/22/2017 - Starts at 08:00 AM                

 

  Starts at      Event                             Round    

============================================================

    8:00 AM  #29 Girls 3000 Meter Run OHS          Finals    

               Top 32

    8:20 AM  #30 Boys 3200 Meter Run OHS           Finals    

               Top 32

    8:40 AM  #11 Girls 100 Meter Hurdles Class"C"  Finals    

    8:45 AM  #10 Girls 100 Meter Hurdles Class"B"  Finals    

    8:50 AM   #9 Girls 100 Meter Hurdles Class"A"  Finals    

    9:00 AM  #15 Boys 110 Meter Hurdles Class"C"   Finals    

    9:05 AM  #14 Boys 110 Meter Hurdles Class"B"   Finals    

    9:10 AM  #13 Boys 110 Meter Hurdles Class"A"   Finals    

    9:15 AM   #3 Girls 100 Meter Dash Class"C"     Finals    

    9:20 AM   #2 Girls 100 Meter Dash Class"B"     Finals    

    9:25 AM   #1 Girls 100 Meter Dash Class"A"     Finals    

    9:30 AM   #7 Boys 100 Meter Dash Class"C"      Finals    

    9:35 AM   #6 Boys 100 Meter Dash Class"B"      Finals    

    9:40 AM   #5 Boys 100 Meter Dash Class"A"      Finals    

    9:45 AM  #59 Girls 4x800 Meter Relay OHS       Finals    

               Top 16 teams by time

               1 turn stagger

   10:00 AM #237 Women 4x800 Meter Relay UCO       Finals    

               1 turn stagger

   10:12 AM  #60 Boys 4x800 Meter Relay OHS        Finals    

               Top 16 teams by time

               1 turn stagger

   10:24 AM #238 Men 4x800 Meter Relay UCO         Finals    

               1 turn stagger

   10:35 AM #219 Men 3000 Meter Steeplechase UCO   Finals    

   10:55 AM  #19 Boys 110 Meter Hurdles Elite      Finals    

   11:00 PM #204 Men 110 Meter Hurdles UCO         Finals    

   11:05 AM  #18 Girls 100 Meter Hurdles Elite     Finals    

   11:10 AM #203 Women 100 Meter Hurdles UCO       Finals    

   11:12 AM #601 Mixed 100 Meter Dash Wheelchair   Finals    

   11:15 AM  #20 Girls 100 Meter Dash Elite        Finals    

   11:20 AM #201 Women 100 Meter Dash UCO          Finals    

   11:25 AM  #21 Boys 100 Meter Dash Elite         Finals    

   11:30 AM #202 Men 100 Meter Dash UCO            Finals    

   11:35 AM #218 Women 3000 Meter Steeplechase UCO Finals    

   11:50 AM  #90 Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle  Finals    

   11:55 AM  #91 Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle O Finals    

                  Lunch Break - Opening Ceremonies           

   12:00 PM #509 Mixed 400 Meter Run Masters-Corp  Finals    

 

                     Session: 4   Saturday AM Field Events                     

                Day 2 - Saturday 4/22/2017 - Starts at 09:00 AM                

 

  Starts at      Event                             Round    

============================================================

    9:00 AM #107 Girls High Jump OHS               Finals    

               Starting height 4'8"

    9:00 AM #304 Men Discus Throw UCO              Finals    

               Standard for measurement 135'

    9:00 AM #301 Women Shot Put UCO                Finals    

               Standard for measurement 35'

   10:00 AM #305 Women Long Jump UCO               Finals    

   10:30 AM #106 Boys Long Jump OHS                Finals    

 

                     Session: 6   Saturday PM Field Events                     

                Day 2 - Saturday 4/22/2017 - Starts at 12:30 PM                

 

  Starts at      Event                             Round    

============================================================

   12:30 PM #103 Girls Discus Throw OHS            Finals    

               Standard measurement 100'

   12:30 PM #108 Boys High Jump OHS                Finals    

               Starting height 5'10"

   12:30 PM #105 Girls Long Jump OHS               Finals    

   12:30 PM #102 Boys Shot Put OHS                 Finals    

               Standard measurement 45'

   12:30 PM #306 Men Long Jump UCO                 Finals    

   12:30 PM #311 Women Javelin Throw UCO           Finals    

    2:30 PM #312 Men Javelin Throw UCO             Finals    

    2:30 PM #104 Boys Discus Throw OHS             Finals    

               Standard measurement 125'

    2:30 PM #101 Girls Shot Put OHS                Finals    

               Standard for measurement 35 '

 

                     Session: 5   Saturday PM Track Events                     

                Day 2 - Saturday 4/22/2017 - Starts at 12:35 PM                

 

  Starts at      Event                             Round    

============================================================

   12:10 PM #501 Mixed Other Hall of Fame          Finals    

   12:35 PM  #41 Girls 4x200 Meter Relay Class"C"  Finals    

               4 turn stagger

   12:40 PM  #40 Girls 4x200 Meter Relay Class"B"  Finals    

               4 turn stagger

   12:45 PM  #39 Girls 4x200 Meter Relay Class"A"  Finals    

               4 turn stagger

   12:50 PM #233 Women 4x200 Meter Relay UCO       Finals    

               4 turn stagger

   12:55 PM  #45 Boys 4x200 Meter Relay Class"C"   Finals    

               4 turn stagger

    1:00 PM  #44 Boys 4x200 Meter Relay Class"B"   Finals    

               4 turn stagger

    1:05 PM  #43 Boys 4x200 Meter Relay Class"A"   Finals    

               4 turn stagger

    1:10 PM #234 Men 4x200 Meter Relay UCO         Finals    

               4 turn stagger

    1:15 PM  #28 Boys 1600 Meter Run OHS           Finals    

               Top 32

    1:22 PM  #27 Girls 1500 Meter Run OHS          Finals    

               Top 32

    1:30 PM #216 Women 1500 Meter Run UCO          Finals    

    1:50 PM #217 Men 1500 Meter Run UCO            Finals    

    2:10 PM  #23 Girls 400 Meter Hurdles OHS       Finals    

               Top 16 by time

    2:20 PM  #24 Boys 400 Meter Hurdles OHS        Finals    

               Top 16 by time

    2:30 PM  #57 Girls 800 Sprint Medley Class"C"  Finals    

               3 turn stagger

    2:35 PM  #55 Girls 800 Sprint Medley Class"B"  Finals    

               3 turn stagger

    2:40 PM  #53 Girls 800 Sprint Medley Class"A"  Finals    

               3 turn stagger

    2:45 PM #239 Women 1600 Sprint Medley UCO      Finals    

               3 turn stagger

    2:57 PM  #58 Boys 1600 Sprint Medley Class"C"  Finals    

               3 turn stagger

    3:04 PM  #56 Boys 1600 Sprint Medley Class"B"  Finals    

               3 turn stagger

    3:11 PM  #54 Boys 1600 Sprint Medley Class"A"  Finals    

               3 turn stagger

    3:18 PM #240 Men 1600 Sprint Medley UCO        Finals    

               3 turn stagger

    3:30 PM #221 Men 5000 Meter Run UCO            Finals    

    3:50 PM  #33 Girls 4x100 Meter Relay Class"C"  Finals    

               2 turn stagger

    3:54 PM  #32 Girls 4x100 Meter Relay Class"B"  Finals    

               2 turn stagger

    3:58 PM  #31 Girls 4x100 Meter Relay Class"A"  Finals    

               2 turn stagger

    4:02 PM #224 Women 4x100 Meter Relay UCO       Finals    

               2 turn stagger

    4:06 PM  #37 Boys 4x100 Meter Relay Class"C"   Finals    

               2 turn stagger

    4:10 PM  #36 Boys 4x100 Meter Relay Class"B"   Finals    

               2 turn stagger

    4:14 PM  #35 Boys 4x100 Meter Relay Class"A"   Finals    

               2 turn stagger

    4:18 PM #225 Men 4x100 Meter Relay UCO         Finals    

               2 turn stagger

    4:24 PM  #25 Girls 800 Meter Run OHS           Finals    

               Top 24

    4:29 PM  #26 Boys 800 Meter Run OHS            Finals    

               Top 24

    4:34 PM #235 Women 4x400 Meter Relay UCO       Finals    

               3 turn stagger

    4:42 PM #236 Men 4x400 Meter Relay UCO         Finals    

               3 turn stagger

    5:00 PM  #49 Girls 4x400 Meter Relay Class"C"  Finals    

               3 turn stagger

    5:06 PM  #48 Girls 4x400 Meter Relay Class"B"  Finals    

               3 turn stagger

    5:12 PM  #47 Girls 4x400 Meter Relay Class"A"  Finals    

               3 turn stagger

    5:18 PM  #52 Boys 4x400 Meter Relay Class"C"   Finals    

               3 turn stagger

    5:24 PM  #51 Boys 4x400 Meter Relay Class"B"   Finals    

               3 turn stagger

    5:30 PM  #50 Boys 4x400 Meter Relay Class"A"   Finals    

               3 turn stagger